SWS pilnie opracowuje postulaty FWS wykonania obowiązków Sejmu wynikających z art. 127 ust. 3 zd. 2, z art. 7 i art. 11 oraz art. 32 w związku z art. 95 ust. 1 i art. 125 Konstytucji w zakresie ustanowienia warunków prawnych dla demokratycznego i praworządnego wybrania Prezydenta Rzeczypospolitej oraz w zakresie koniecznego rozstrzygnięcia w sprawie ewentualnego zatwierdzenia ustaw i czynności prezydenckich z lat 2020 – 2025.
View article
View summary
FWS postuluje podjęcie przez Sejm inicjatyw referendalnej oraz ustawodawczej obejmujących lub umożliwiających:
(1) Zobowiązanie Państwowej Komisji Wyborczej do przyjmowania od pierwszego dnia 2025 r. bezpośrednio od uprawnionych obywateli ich zgłoszeń dotyczących kandydatów na Prezydenta Rzeczypospolitej, wnoszonych w postaci oświadczeń na papierze lub w postaci dokumentów cyfrowych opatrzonych podpisem cyfrowym.
(2) Zakaz finansowania promocji kandydatury na Prezydenta Rzeczypospolitej lub finansowania promocji osoby ubiegającej się o kandydowanie na Prezydenta Rzeczypospolitej ze środków państwowych, w szczególności ze środków przekazanych partii politycznej z budżetu państwa lub ze środków powierzonych na wykonywanie funkcji państwowej.
(3) Zakaz organizowania promocji wyborczej lub podejmowania czynności promowania kandydatury lub kandydata na Prezydenta Rzeczypospolitej lub osoby ubiegającej się o kandydowanie na Prezydenta Rzeczypospolitej przez funkcjonariusza lub działacza partii politycznej przyjmującej środki finansowe pochodzące z budżetu państwa.
(4) Powołanie losowanych paneli obywatelskich do orzekania w sprawach zarzutów wywierania sprzecznego z Konstytucją wpływu przez osobę sprawującą funkcję w administracji państwowej na przebieg wyborów na Prezydenta Rzeczypospolitej, a także — do orzekania o zaistnieniu podstawy do oskarżenia o popełnienie przestępstwa przeciwko wyborom lub referendum.
(5) Zakaz łączenia kandydatury na Prezydenta Rzeczypospolitej z pełnieniem funkcji państwowej innej niż funkcja Prezydenta Rzeczypospolitej.
(6) Wykluczenie z mocy prawa w czasie 6 (sześciu) miesięcy poprzedzających wybory na Prezydenta Rzeczypospolitej stosowania przepisu art. 212 kodeksu karnego oraz przepisów o ochronie dóbr osobistych w sprawie dotyczącej czynu lub bezczynności funkcjonariusza publicznego lub osoby pełniącej funkcję publiczną lub działającej publicznie lub wykonującej zadanie publiczne lub zadanie finansowane ze środków publicznych; a także zawieszenie z mocy prawa wykonalności w tym czasie każdego orzeczenia sądowego lub każdej decyzji organu państwa w takiej sprawie; jak również zawieszenie każdego orzeczenia lub każdej decyzji w innej sprawie w przypadku zastosowania lub powołania któregokolwiek z wyżej wskazanych przepisów w jego lub jej uzasadnieniu pisemnym lub ogłoszonym publicznie lub niepublicznie, jawnie lub niejawnie, formalnie lub nieformalnie.
(7) Przeprowadzenie referendum ogólnokrajowego w sprawie braku w latach 2020 – 2024 ogłoszenia wyborów na Prezydenta Rzeczypospolitej w terminie określonym przepisem art. 128 ust. 2 Konstytucji, oraz w sprawie zatwierdzenia ustaw skierowanych do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2020 – 2025 włącznie, a także — zatwierdzenia wybranych czynności Prezydenta, które powinny były zostać wykonane w tych latach.
(8) Ogłoszenie terminu wyborów na Prezydenta Rzeczypospolitej w czasie nie późniejszym niż koniec marca 2025 r.